Deník Včelaře | Kurz nástavkového včelaření – Bučovice 28.4.2012

Kurz nástavkového včelaření – Bučovice 28.4.2012

Pro naše první získávání zkušeností jsme si vybrali kurz pana Sedláčka z Bučovic. Našli jsme o jeho kurzech spoustu pochval a pozitivních informací a tak jsme se přihlásili na celodenní kurz nástavkového včelaření na sobotu 28.4.2012

při prezentaci jsem se trochu opotil, protože jsem fakt nečekal, že nás tam bude 50. Každopádně to bylo v pořádku. Školící místnost nás celkem v pohodě pojmula a na kafe se taky nestála dlouhá fronta, takže OK.

Kurz začínal v 8:00, takže pro nás to znamenalo výjezd v půl sedmý a zanechat dceru poprvé ve spárech babičky. Po zasednutí do lavic do nás začal pan Sedláček střídavě s Ing. Václavem Ducháčem „hustit“ vědomosti o nástavkovém včelaření. Střídalo se s přestávkami na sváču (dobrej perník), kafe a nějaké ty tekutiny. Čekal jsem wellcome drink v podobě medového vína, ale bohužel, třeba příště :-)

Nedokázali jsme si moc představit jak takový kurz může probíhat, ale nakonec jsme to zhodnotili kladně. Hlavně za tu cenu, to bylo informací až až. Někdy až skutečně moc. Ale to není výtka. Myslím, že kdyby jsme se rozhodli odjet až v 21:00, tak tam můžeme debatit. To jsme ale nemohli, takže jsme po nákupu v 18:00 zvedli kotvy.

Celé dopoledne se neslo v duchu kombinovaného nástavkového včelaření, které oba přednášející vyznávají a odpoledne tomu nebylo jinak. Byli jsme trochu zklamáni tím, že nebylo zmíněno takřka nic o nízkonástavkovém včelaření (používáme Langstroth 159mm) a celé přednášení bylo ze strany pana Sedláčka věnováno jeho systému, který mu funguje a na který je zvyklý. Je ale nuce ve vysokých nástavcích přehazovat plásty čemuž se snažíme právě používáním Langu 159 vyhnout. A naučit se spíše najít správnou metodiku na prohazování nástavků, obměnu díla atd.

Trochu nás zviklal tvrzením, že na nízkých nástavcích včely nemají tak rychlý rozvoj na jaře, jak by jsme potřebovali, ale to ukáže čas. Je to zase tvrzení proti tvrzení. Nechci používat kombinovaný způsob včelaření, ale třeba se k němu časem zkušenostmi dostanem.

Další věci, které jsou „kontroverzní“ oproti tomu co jsem se doposud o Langu dozvěděl je:

1. Nezateplená střecha filcovou uteplívkou.

2. Naopak použití podmetové vložky

3. Absence oček v mednících, na zimu vůbec nepoužívat otevřená očka ani v plodišti

4. Krmení invertem (zajímavá věc, nakolik průkazně lepší než cukr je otázka)

Určitě bych tento kurz doporučil pro včelaře, kteří se snaží přejít z rm 39×24 na jiný způsob nástavkového včelaření. Pro majitele jednorozměrového včelaření to kromě pár zajímavých věcí k přemýšlení a pár věcí z teorie o včelách všeobecně nic moc nepřinese. Což zase není nevýhoda, jen se prostě pan Sedláček zaměřuje na systém, který má vyzkoušený.

Odpoledne pak probíhala krátká ukázka venku u úlů. Viděli jsme uhynulý oddělek, hrboplod, úl bez matky. To bylo fajn, pro zkušenosti. Pak jen nákup, čímž přibyla další položka v našem rozpočtu.

Zkušenost: Příště se určitě zeptat na obsah kurzu. I když se napíše nástavkové včelaření, nemusí to být vždy systém, který se chystám využívat, nebo už využívám. Pro stávající včelaře, pro které je to pouze získávání nových zkušeností o různých systémech, je to OK, my od toho očekávali bližší informace a popis o NN Langu. Což jsme nedostali. Cena: 370,-Kč za osobu byla včetně občerstvení a výborného oběda v nedaleké restauraci.

Pár obrázků z kurzu:

Kdy: Duben 29th, 2012, Kategorie: Blog od

Leave a Reply

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat